Ağ Güveliği

Bilgisayar ağları, internetin yaygınlaşması ile oldukça fazla güvenlik sorunları başlatmıştır. Bu yazımızda Ağ Güvenliğini sağlamayı ve tehlikeleri bertaraf etmeyi öğreneceksiniz.

Yazar serkan yalçın

Ağ Güvenliği

Bilgisayar ağları, internetin yaygınlaşması ile oldukça fazla güvenlik sorunları başlatmıştır. Bu yazımızda Ağ Güvenliğini sağlamayı ve tehlikeleri bertaraf etmeyi öğreneceksiniz. 

Bilgisayar ağları (İnternet) günümüz de insanlar tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu sayıların fazla olması da doğal olarak güvenlik açıkları ve ağ sızmaları gibi pek çok sorunların da yaşanmasına neden olmaktadır. 
Bilgisayarlara, Ağlarımıza yapılan her hangi bir saldırı çok ciddi problemler çıkartabilir.  Sistem çökmesi, Para kaybı, Zaman kaybı gibi pek çok kötü sonucu olabilir. Bu nedenden ötürü Ağ Güvenliği konusunda teknik bilgi ve teknolojilere ihtiyaç doğmuştur.

Bu yazımız da Ağ Güvenliğini sağlamayı ve doğru bir şekil de yönetmeyi öğreneceğiz.

Ağ İletişimi Tehditleri

İnternet ağlarının bu kadar fazla yaygınlaşması neticesin de, İnternet üzerinden yapılan alışverişler, E-Ticaret siteleri, Sosyal medya uygulamaları, Bankalar gibi pek çok platformu da internete taşımıştır. Fakat bu sitelerde ki zayıf Ağ Güvenliği sorunları sitelerde ki bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesi, Banka hesap bilgilerinin çalınması gibi olayların yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Ağ Saldırı Riskleri

Kablolu ağlar ve kablosuz ağlar günlük hayatımız da çok önemli bir yer tutmaktadır. Güvensiz olan ağımıza yapılan saldırılar çok önemli bilgilerimizin ele geçirilmesine ve kullandığımız cihazların zarar görmesine neden olabilir. 
Saldırılar, ağımızın güvensiz olmasından olabileceği gibi zayıf parolalar kullandığımız için de olabilir. O sebeple kullandığımız parolalar güçlü karekterlerden oluşmalıdır.

Bilgi Hırsızlığı

Bilgi hırsızlığı izinsiz ağa erişimin, korumalı ağ bilgilerini elde etmek amacıyla kullanıldığı bir saldırıdır. Saldırgan bu sayede ağımızda ki verileri (parolalar, kişisel bilgiler, fotoğraflar v.b) ele geçirebilir.

Kimlik Hırsızlığı

Kimlik hırsızlığı iznimiz olmadan kişisel verilerimizin ele geçirilmesidir. Kredi kartı bilgilerimiz, T.C kimlik numaralarımız, İnternet bankacılığı bilgileri gibi bilgileri elde eder..
 

Eğer kimlik hırsızlığına uğranılmış ise bir kaç şekil de anlaşılabilir;

  • Bilgimiz olmadan yapılan alışverişler.
  • Bilgimiz olmadan yapılan sosyal medya paylaşımları.

Sosyal Mühendislik

Sosyal mühendislik, insanlar arasındaki ilişkileri ve davranışları tanımlayıp bunlardan faydalanarak güvenlik adımlarını geçme yöntemini geçerek bilgilere ulaşan yönteme verilen isimdir.

Sosyal Mühendislik, girdiğiniz ağlarda veya gelen maillerde kendilerini teknik sorumlu veya kurum içlerinde teknik servis olarak tanıtabilir. 

İnsan faktörü içermeyen bir bilgisayar sistemi yoktur. Güvenlik zincirindeki en zayıf halka insandır.

DDoS Saldırıları

Saldırganlar, yazılımlar tasarlayarak sisteminize girmeye çalışır. Örneğin günlük hayatta çok sık kullandığımız bir uygulamanın kopyasını yapabilir, bizlere link veya e-posta üzerinden yollayabilirler. Bu tür sahte yazılımların kurulumu yapıldığı zaman saldırganlar bilgisayarımıza sızmış olurlar.

Güvenlik Önlemleri

Ağımızı tehlikelerden korumak için en basit yöntem modemimizin arayüzünü kullanarak ağa iznimiz ve bilgimiz dışında bağlanan kişileri kontrol edebilir ve bu bağlantıları aktif-pasif edebiliriz.