Bilgisayarla Devre Çizimi Ve Simülasyonu

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarın, özellikle, elektrik-elektronik alanında kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bilgisayarın simülasyon amaçlı kullanımı bize hem zaman açısından hem de maddi açıdan avantajlar sağlamaktadır.

27 Aralık 2020, Pazar Rüstem Abi 67
Paylaş: Facebookta Paylaş Twitter da paylaş

Uygulama Programı

Simülasyon, teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla devam ettiği günümüzde önemi gittikçe artan bir konudur. Simülasyon, gerçek bir sistemi temsil eden modelin oluşturulması işlemidir. Bilgisayarda simülasyon ise gerçek hayattaki olayların bilgisayar ortamına aktarılması işlemidir. Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı görsel olarak elektronik devrelerin simülasyonunu yapabilen yetenekli bir devre çizimi, simülasyonu, animasyonu ve PCB (Elektronik Baskı Devre) çizimi programıdır.
Klasik workbenchlerden en önemli farkı mikroişlemcilere yüklenen HEX dosyalarını da çalıştırabilmesidir. Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı gün geçtikçe genişleyen bir model kütüphanesine sahiptir. Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı sanal bir laboratuvardır. Her türlü elektrik/elektronik devre şemasını Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı yardımıyla bilgisayar ortamında deneyebilirsiniz. Devredeki elemanların değerlerini değiştirip yeniden çalıştırır ve sonucu gözlemleyebilirsiniz. Bu program, binlerce elektronik eleman içeren devre tasarımlarının üretiminde bile kullanılabilmektedir. Elektriksel hata raporu hazırlayabilmekte, malzeme listesini çok düzenli bir şekilde verebilmektedir.

1.1. Programı Çalıştırmak İçin Gerekli Donanım ve Yazılımların Tanıtılması

Bu bölümde Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programının tanıtılması, programın çalışabilmesi için gerekli donanım ve yazılımların tanıtılması, programın bilgisayarınıza kurulumu, Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı ile birlikte yüklenen dosyalar anlatılacaktır. 

.1.1. Programın Çalıştırılabilmesi İçin Gerekli Donanım ve Yazılımlar Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı, Windows işletim sistemi altında çalışan bir programdır. Programın çalışabilmesi için bilgisayarınızda Windows 98 ya da üstü bir işletim sisteminin olması gerekmektedir.

Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programının bilgisayarınızda verimli çalışabilmesi için, işlemcinizin en az Celeron ya da Pentium II, RAM belleğinizin de en az 32 MB olması gerekmektedir. Program bilgisayara kurulduğunda harddiskinizde en az 60 MB’lık boş alana ihtiyaç duymaktadır. Programı bilgisayarınıza kurmak için program CD’sini CDROM’unuza taktıktan sonra PROMEDO simgesinin üzerine çift tıklayınız. Karşınıza Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı kurulum penceresi gelecektir ve program bilgisayarınıza kurulmaya başlayacaktır.
Bu pencereden Next butonuna tıklayarak programı bilgisayarınıza kurmaya başlayınız. Programın bilgisayara kurulumu aşamasında program sizi yönlendirecektir. Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı programı siz değiştirmediğiniz takdirde Windows işletim sisteminde Başlat-Programlar- Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı 6 Demonstration menüsü altına yerleşecektir.

1.1.2. Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı ile Birlikte Yüklenen Dosyalar Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı programı bilgisayarınıza yüklenirken beraberinde birçok dosya yüklenir.
Şekil 1.1’ de Elektronik Devre Çizimi ve Baskı Devre Programı 6 Demonstration seçeneği altında bulunan dosyalar yer almaktadır.