Laravel Neden Kullanılacak En İyi PHP Frameworkü dür?

Çok sayıda web sitesi - neredeyse 135.000 - diğer PHP çerçeveleri yerine Laravel üzerine oluşturulmuştur. Peki bu neden böyle? Hadi bulalım.

23 Ocak 2021, Cumartesi Serkan Yalçın 28
Paylaş: Facebookta Paylaş Twitter da paylaş

Laravel Kuralları

Laravel, hızlı web uygulaması geliştirmeyi kolaylaştıran gelişmiş özellikleri ve geliştirme araçları nedeniyle diğer web çerçevelerinden daha iyi puan alır.

Laravel ayrıca web sitesi geliştiricilerinin, temiz ve yeniden kullanılabilir kodla geliştirme süreçlerini basitleştirmelerine yardımcı olur. Web siteleri ve çevrimiçi uygulamalar oluşturmak için mükemmel bir platform haline getirmek için esnekliğe ve zengin özelliklere sahip birkaç çerçeveden biridir.


Laravel'in Pazar Payı


Laravel kullanan şirketler en çok bilgi teknolojisi hizmetleri, emlak ve perakende sektöründedir.

Şimdi, Laravel'in bazı teknik avantajlarını ve neden hala 2020'de yazılım geliştiricileri için kullanılacak en iyi PHP çerçevesi olduğunu öğrenelim.

1) Olağanüstü Destek ve Performans için MVC Mimarisi

Laravel, model görünüm denetleyicisi (MVC) mimari deseniyle birlikte gelir. Kullanımı kolaydır ve bu nedenle, büyük veya küçük işletme uygulamaları oluşturmak için son derece uygun bir yol sunar. Bununla birlikte, web zanaatkârları, iyileştirilmiş sürdürülebilirlik için beşten fazla dosyayla büyük projeler düzenleyebilir.

Büyük bir proje üzerinde çalışmanız gerektiğinde, çok sayıda yapılandırılmamış kodla uğraşmanız gerekir. MVC'yi kullanmak, kodlama yapınızı basitleştirebilir ve birlikte çalışmanızı kolaylaştırabilir.


MVC desteği, büyük projeler üzerinde çalışırken mantıksal dizinlerinde dosyaları bulmayı da kolaylaştırır. Bununla, uygulamanızın gerçek dünyada görünme sürecini kontrol edebilir, böylece uygulamayı marka bilinci oluşturma amacıyla iyileştirebilirsiniz.

2) Olağanüstü Düzenler İçin Şablon Motoru

Programlama görevleri genellikle web uygulamalarında çok sayıda metin verisini işlemek için bir araç olarak çalışan bir şablon motorunun kullanılmasını içerir. Kısaca, şablon motoru veri modelini bağlar, kaynak şablonlarda verilen kodu işler ve çıktıyı belirli bir metin dosyasına veya akışa yönlendirir.

Laravel, Blade şablonlama motoruyla birlikte gelir. Web geliştiricilerinin olağanüstü düzenleriyle geliştirme sürecini sorunsuz ve kolay hale getirmesine yardımcı olan güçlü, hafif ve önceden yüklenmiş bir şablon motorudur.

Blade şablon motoru, uygulamanın performansını ve hızını etkilemeden veri ekranına ve düzenlerin genişletilmesine izin verir. İçerik tohumlama özelliğini kullanarak yenilikçi ve şaşırtıcı düzenler oluşturmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, koşullu ifadeler ve döngüler içeren bir dosya oluşturmak ve görüntülemek için kendi yapısını sağlar. Diğer dosyalar tarafından genişletilebilen basit bir düzen oluşturmak için ana şablonu da kullanabilirsiniz.

3) Tamamen Basit ve Hızlı Komutlar İçin Artisan CLI

Laravel, geliştirme sürecinizi basit, kolay ve hızlı hale getirmenizi sağlayan kendi Artisan komut satırı arayüzüne (CLI) sahiptir.
Uygulamalar oluşturmak için güçlü bir Symfony Konsolu bileşeni kullanır. Araç ayrıca veri geçişlerinde, veritabanı yönetiminde yardımcı olur ve iskelet kodu, modeller, denetleyiciler ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Laravel'in Artisan aracı, geliştiricilerin daha önce manuel olarak gerçekleştirmeleri gereken sıkıcı ve tekrarlayan kodlama görevlerini ortadan kaldırır. Ek olarak, MVC dosyaları oluşturmak ve kendi komutlarını oluşturarak veri konfigürasyonlarını yönetmek için kullanılabilir. 
Uygulama kimlik doğrulama hizmetleri için gerekli olan tüm belgelenmiş öğelerden oluşan birkaç Artisan türünden biridir.

4)Uygulamanın Veri tabanıyla Kolay Etkileşim İçin Eloquent ORM


Laravel'deki Modelleri kullanarak herhangi bir iş uygulamasının performansını kolayca artırabilirsiniz. Bu modelleri, Eloquent ORM kullanarak oluşturmak ve özelleştirmek için kolay bir yol sağlayan tek PHP çerçevesidir.

ORM, nesne-ilişkisel eşleştiriciyi ifade eder ve Laravel’in Eloquent ORM’i muhteşemdir. Adından da anlaşılacağı gibi, anlamlı veya anlamlı bir sözdizimi kullanarak uygulama veritabanı nesnelerinizle kolay bir etkileşim sağlamanıza olanak tanır.

Basit PHP sözdizimi ile veritabanı sorguları gerçekleştirmelerine izin verdiği için web geliştiricileri için en iyi ORM araçlarından biridir. Bu yüzden SQL'de karmaşık kodlar yazmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmaz, bu da size çok zaman kazandırır.

5)Yeterli Uygulama Test Özellikleri

Laravel, web uygulamalarınızda / mobil uygulamalarınızda PHPUnit aracılığıyla birim testleri gerçekleştirmek için belirli bir dizi özellik ile birlikte gelir. Web geliştirmede birim testi yapmak için phpunit.xml dosyasını otomatik olarak kurar.

Özellik ve Birim dahil olmak üzere iki dizin üzerinde testler çalıştırır. Birincisi, Birim testleri, küçük kodlama bölümleri içindir. Özellik testleri, birkaç nesneye sahip daha büyük kod tabanları içindir.


Laravel, tüm yeni değişikliklerinizin doğru şekilde test edildiğinden emin olmak için aynı anda birden fazla birim testi çalıştırabilir. Dolayısıyla, uygulamanızı test etmek söz konusu olduğunda, birim testleri daha iyidir çünkü geliştiricilerin uygulama testi gerçekleştirmesini kolaylaştırırlar.


Doğru kullanıldığında, Laravel’in test özellikleri uygulamanızı hatasız ve son derece performanslı hale getirir.


Laravel, MVC mimarisi ve Birim test özellikleri nedeniyle diğer PHP çerçevelerine kıyasla daha düşük maliyetlidir. Bunlar, web geliştiricilerinin ölçeklenebilir ve sınırlı bir bütçe dahilinde iş uygulamaları oluşturmasına olanak tanır.