Plazma TV

Plazma ekranın temel fikri, bir resim oluşturmak üzere çok küçük florasan lambaların yakılmasına dayanır. Her piksel üç adet (Kırmızı-R, Yeşil-G, Mavi-B) florasan ampulcükten oluşur.

Yazar Serkan Yalçın

Plazma TV

Plazma ekranın temel fikri, bir resim oluşturmak üzere çok küçük florasan lambaların yakılmasına dayanır. Her piksel üç adet (Kırmızı-R, Yeşil-G, Mavi-B) florasan ampulcükten oluşur. Klasik televizyon tüplerinde olduğu gibi her rengin parlaklığı değiştirilerek tüm renkler elde edilir.

Plazma TV Çalışma Prensibi

Plazma TV Plazma TV’ye bilgi audio / video / graphics In/out board’undan yapılmaktadır. A/V boardı scart girişleri, S-Video, DVI soket, D-Sub ve Audio In girişleri bulunmaktadır. Harici resim ve ses bilgileri bu girişlerin herhangi birisinden alınarak video processor (video işlemcisi) ve audio decoder entegreleri tarafından işlenir. Ayrıca Tuner, devresi kullanılarak resim ve ses sinyalleri de elde edilir. Tuner, anten vasıtası ile havadan alınan elektromanyetik dalgalardan istenilen kanalı seçeme ve uygun ara frekans değerine düşürme işlemini yapar.

 


ETİKETLER: plazma tv, elektronik