Projeksiyon Cihazı

Projeksiyon cihazları bir kaynaktan (bilgisayar, video vb.) aldığı sinyali büyüterek perdeye yansıtan cihazlardır.

Yazar Serkan Yalçın

Projeksiyon Cihazı

Projeksiyon cihazları bir kaynaktan (bilgisayar, video vb.) aldığı sinyali büyüterek perdeye yansıtan cihazlardır. Projeksiyon cihazları yapı bakımından temelde ikiye ayrılır.
Bunlar LCD (Liquid Cristal Display - likit kristal görüntüleme) yapılı projeksiyon cihazları ve 
DLP (Digital Light Processing - dijital ışık işleme) yapılı projeksiyon cihazlarıdır. 
Bunların temel yapıları aynı olmakla birlikte görüntüyü oluşturma biçimleri bakımından farklılık gösterir. 

Bir projeksiyon cihazının temel yapısı aşağıdaki bölümlerden oluşur:

  • Besleme katı
  • Anakart 
  • Işık kaynağı (Ampül) 
  • Görüntü oluşturucu birim 
  • Objektif

Cihazın Giriş ve Çıkış Bağlantıları 

Projeksiyon cihazına bilgisayar, video, DVD, fotoğraf makinesi, kamera, uydu receiver, ses sistemi vb. cihazlar bağlanabilir. Bu cihazlardaki istenen görüntüler perdeye büyütülmüş olarak yansıtılır.

İlgili cihazlar kullanılırken bu cihazlara ait kablo ve yardımcı malzemelerin mutlaka bulundurulması gerekir. Bağlantılar yapılırken dikkat edilmeli ve bağlantı sonrasında projeksiyon cihazının ilgili kaynağı algılaması sağlanmalıdır. Algılama işlemi çoğunlukla otomatik olur ama bazen ilgili cihazın kullanım kılavuzundan yararlanmak gerekir.

Günümüzde projeksiyon cihazları, bilgi kaynağı olarak sıklıkla bilgisayarları kullanmaktadır. Cihazın masaüstü bilgisayarını algılaması otomatik olarak gerçekleşirken dizüstü bilgisayar bağlantılarında klavyeden Fn + F8 tuşlarına basarak projeksiyon cihazının bilgisayarı görmesi sağlanmalıdır.

Projeksiyon TV

CRT televizyonların ekran büyüklükleri sınırlıdır. Ekran büyüdükçe CRT televizyonların genişlikleri büyümekte ve ağırlıkları artmaktadır. Geniş ekranlı gösterim için LCD ve plazma TV seçildiğinde fiyat yükselmektedir. Bu sebeple geniş ekran gösterim için projeksiyon TV tercih edilmektedir. Projeksiyon TV’lerde görüntüyü ekran oluşturmamakta mercekler tarafından görüntü ekrana yansıtılmaktadır. Bu teknikle ekran genişliği arttırılıp televizyonun ağırlığı azaltılmış olur. Projeksiyon TV’ler mercek yapısına göre yansıtıcı (rear projeksiyon TV) veya geçirgen(front projeksiyon TV) olarak imal edilir. Yansıtıcı projektörler görüntüyü yansıtıcı ekran üzerinden ekranda oluştururken geçirgen projektörler görüntü ışınlarını ekrana doğrudan mercek içinden yansıtır.

Projektör TV’ler;

  • Projektör
  • Ekran
  • Kontrol panel 
  • Ses sisteminden oluşur.

Projektörler projeksiyon TV’nin kalbidir. Projektörler taşıyıcı veya yansıtıcı olabilir. Optik lenslerin özelliğine göre projektörler isim alırlar. Projektörler küçük ekranlı renkli RG-B tüplü ya da LCD olabilir. Oluşan resim optik lensler ve yansıtıcılarla ekranda oluşturulur. Ekran ışığa duyarlı vinly malzemesindendir. Projektörden yansıyan ışın ile ekran üzerinde görüntü meydana gelir. Ses ve görüntü devreleri ise kontrol paneli üzerinde bulunur. Ses hoparlörleri projeksiyon TV’nin üzerinde veya dışında olabilir.

Yeni teknoloji projeksiyon TV’lerde DMD (Digital Micromirror Devices) teknolojisi kullanılarak ekrana görüntü daha iyi yansıtılmaktadır.