Serkan Yalçın
Yazılımcı, Beşiktaşlı..

serkansyalcin

Serkan

Yalçın

serkan.syalcin@hotmail.com

Yönetici

Selçuk Üniversitesi

Bilgisayar

SQL, verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir.

Kuruluşun üst yönetimi tarafından ifade edildiği şekli ile, kuruluşun İSG performansına ilişkin genel niyetleri ve yönüdür.

Psikoloji, yaşamımızın hemen her yönüyle ilgilidir. Toplumsal yapı ve insan ilişkileri karmaşıklaştıkça insana ilişkin sorunları çözmede psikoloji, giderek daha önemli bir rol üstlenmektedir.

Her bireyin kendi toplumunun anayasasını bilmesi gerekmektedir. Anayasamızın özelliklerini bilmek bizi nasıl bir toplumda yaşadığımız hakkında da aydınlatır.

Mikro Denetleyici mikro bilgisayarlardır çünkü, aynen bilgisayarlar gibi donanım ve yazılım birleşimi bir sistemdir.

Başta bilgisayar olmak üzere mikro denetleyiciler de de olmak üzere amacı kod yürütmek ve bu sayede donanıma hükmeden birimdir.

Turbo Boost Teknolojisi, İntel tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Günümüz de neredeyse yeni sürüm tüm bilgisayarlar da bulunmaktadır.

Speedstep Teknolojisi, Bilgisayarın işlem yükü azaldığı zaman işlemcinin çalışma frenkansını düşüren teknolojidir.

Sayısal elektronik de ve Mikro İşlemciler başta olmak üzere tüm elektronik cihazlar da kullanılan sayı sistemlerini tanıyalım.

HT Teknolojisi işletim sistemi desteği ile çalışır. Windows xp sonrası sistemler de..

Gelişmiş İnternet uygulamaları geliştirmek için kullanılan teknolojilerdir.

En çok kullanılan tezgahlar üniversal alet bileme tezgahlarıdır. Aynı zamanda zorunlu kalındığında taşlama işlemleri de yapılır.

JavaScript, hazırladığınız sayfalara dinamizm kazandırmak için tasarlanmış, farklı platformlarda ve nesne tabanlı çalışabilen bir programlama dilidir.

Dış donanım birimleri denilince aklımıza ilk gelen monitör, klavye, fare gibi birimlerin dışında artık günümüz teknolojisinde haricî dvd yazıcı, haricî hard disk, kart okuyucu gibi yeni nesil dış donanım birimleri de kullanılmaktadır.

İnternet, dünya üzerindeki birçok bilgisayar sistemini TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) protokolü ile birbirine bağlayan ve her geçen gün daha fazla büyüyen bir iletişim ağıdır.

HTML (Hyper Text Markup Language) WEB sayfalarının hazırlanmasında kullanılan bir işaretleme dilidir.

Bilgisayar ağları, internetin yaygınlaşması ile oldukça fazla güvenlik sorunları başlatmıştır. Bu yazımızda Ağ Güvenliğini sağlamayı ve tehlikeleri bertaraf etmeyi öğreneceksiniz.

Hazır beton yapımı santrallerinde laboratuvar test sonuçları ve ilgili mühendisler çalışmaları sonucu ortaya çıkmaktadır.

Beton, üretimden uygulamaya kadar her aşamada son derece dikkat ve titizlik gerektiren bir yapı malzemesidir. Betonun üretilmesi kadar, şantiyelerde bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılması da büyük önem taşımaktadır.

İdari yargıdaki mahkemeler, Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleridir. İdari yargı mahkemelerinin yüksek yargı organı Danıştay’dır.

LED arka aydınlatmalı LCD televizyonlar son yıllarda yaygınlaşmış ve floresan arka aydınlatmalı LCD TV’lerin tahtına oturmuştur.

Dolby laboratuvarlarında keşfedilen surround sound (çevresel ses) yöntemi film şeritlerine manyetik bantlara adapte edilmiştir.

Projeksiyon cihazları bir kaynaktan (bilgisayar, video vb.) aldığı sinyali büyüterek perdeye yansıtan cihazlardır.

Plazma ekranın temel fikri, bir resim oluşturmak üzere çok küçük florasan lambaların yakılmasına dayanır. Her piksel üç adet (Kırmızı-R, Yeşil-G, Mavi-B) florasan ampulcükten oluşur.

İşletim sistemleri basit bir deyim ile donanım ile kullanıcı arasındaki bağlantıyı kurmaktadır.

Mekanik Fizik bilimlerinin en eskisidir. Kaldıraçları ve suyun kaldırma kuvvetini esas alır.

Enerji, çağımızda en önemli tüketim maddelerinden biri ve vazgeçilmez bir uygarlık aracıdır. Enerji kaynaklarının yenilenebilmesi ve artırılması işlemleri sürekli olarak artırılmaya devam etmektedir.

Yaşamımızı sürdürürken hayatımızı kolaylaştıran, günlük yaşantımızda kullandığımız cihazlar sürekli bir enerjiye ihtiyaç duyarlar. Gerekli olan bu enerjinin elde edilmesi için ceşitli kaynaklar kullanılmaktadır.

Canlı (biyolojik) kaynaklar yolu ile elde edilen enerji türüne biyokütle (biomass) enerjisi denilmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan hidrolik enerji yenilenebilir enerji kaynakları içinde teknoloji gelişimi en ileri düzeyde olan enerji kaynağıdır.

Dünya yüzeyinin farklı ısınması sonucu oluşan rüzgarların deniz yüzeyinde esmesi ile meydana gelen deniz dalgalarındaki güçten elde edilen enerjiye dalga enerjisi denir.

Hidrojen, evrenin en basit ve en çok bulunan elementi olup renksiz, kokusuz, havadan çok daha hafif ve tamamen zehirsiz bir gazdır. Güneş ve diğer yıldızların termonükleer tepkimeye vermiş olduğu ısının yakıtı hidrojen olup evrenin temel enerji kaynağıdır

Günümüzde bankalar, sadece paranın güvenle saklandığı yer değil, bir çok işimizi kolaylaştıran, paramızın değer kazanmasını sağlayan kuruluşlardır. Ancak, banka kurmanın da çeşitli şartları ve kuralları vardır.

Film Diyalogları tanıtım ve inceleme yazsısı

İç mimar, mekan gereksinimlerini belirleyip, renk ve aydınlatma gibi dekoratif öğeleri seçerek iç mekanı işlevsel, güvenli ve güzel hale getirir. Binaların iç mekan tasarımlarını, işlevsel ve estetik düzenlemesini yapar.